Satış ve Danışma Hattı: (0.262) 644 38 20-21-22 AlmancaİngilizceTürkçe

Dilaş Tarihçe

DİLAŞ TOPLU YEMEK HİZMETLERİ

1992 Yılında Gebze de Restaurant işletmeciliği ile faaliyete geçen firmamız, oluşturduğu portföy ve kalitesiyle  kısa  zamanda  büyüyerek  Dilaş  Toplu Yemek Hizmetleri olarak toplu yemek sektörüne girmiştir.

Giderek daha fazla insanın ev dışında yemek yediği günümüz koşullarında toplu yemek sektöründeki firmaların en önemli görevlerinden biride, sunulan hizmetin lezzet ve görüntüsünün yanı sıra sağlıklı olmasını da garanti altına almaktır. Kişisel ve toplu Hijyen kurallarının yeterince uygulanmamasından kaynaklanacak çeşitli  enfeksiyonlar , bir işletmede tazmini mümkün olmayan

Maddi-manevi kazalara sebep olabilir.

Bu gerçeklerden yola  çıkan  Dilaş  Yemek, çalışanlarına ve üst yönetimine Sürekli İyileştirme  Eğitimleri verdirerek konusunda uzman, profesyonel kuruluşlardan teorik ve pratik uygulamalı eğitimler alarak devamlı kendisini aşma, hep daha iyiye sahip olma anlayışını benimsemiştir.

Bugün 4300 Metrekare kapalı üretim alanı ve günlük 10.000 tabldot kapasitesi ile bölgesinde birçok saygın firmanın taşıma ve yerinde üretim yemek hizmetini karşılamaktadır.

  1. Kuruluşunuzun kendi mutfağında, aşçılarımız servis elamanlarımız ve yöneticilerden oluşan ekibimizle mutfağınızı devralıp işletiyoruz.
  2. Merkezi mutfağımızda ürettiğimiz yemeği Hijyenik ısı zinciri içinde işyeriniz mutfağına ulaştırıp kendi elemanlarımızla veya sizin elamanlarınızla servis ediyoruz.